Vybíráme pejska

Zde bych rád zmínil několik postřehů, které by měl každý zohlednit, když uvažuje o koupi psa a také varoval, na co je třeba dát pozor, aby se nový majitel při koupi nespálil.

Pes s vámi bude žít a dělat vám společnost po mnoho let, v dobrém i ve zlém. Myslete na to po celou dobu, kdy budete pejska vybírat.

Rasa psa

Při práci Existuje mnoho ras psů, které se liší nejen svým vzhledem a velikostí, ale především povahou. Drtivé většina psích plemen byla šlechtěna pro určitý druh práce: Pro pastvu, hony, norování a jiné druhy lovu, pro ostrahu a pro další činnosti, kde člověk potřebuje čtvernožce. Takto byl šlechtěn jak vzhled plemene, tak jeho povaha a temperament. Nehleďte proto jen na vzhled psa, ale především na to, jak se k vám bude hodit povahově. Každé plemeno má jiné nároky na výcvik. Například plemena určená k norování a samostatné práci musí být ze své podstaty trochu svéhlavá - bylo třeba aby vytrvali v práci odříznuti od pána a v obtížných podmínkách. Tomu odpovídají nároky na výchovu psa. Plemena psů (dokonce i různé linie) se mohou velmi lišit temperamentem. Tento temperament budete muset zvládnout a psovi poskytnout dostatek činnosti, u které se unaví jak fyzicky, tak psychicky, jinak bude pes strádat, nudit se a bude si hledat zábavu jinde - například ničením zařízení bytu. Při zjišťování informací se nespoléhejte jen na encyklopedie - nemusí být ve všem přesné a už vůbec ne úplné. Jděte se podívat na psí výstavu, nebo závody. Promluvte si s chovateli, prohlédněte si psy. Pamatujte, že psovi s ohledem na jeho předurčení musíte poskytnout dostatek aktivního vyžití, jinak bude trpět jak on, tak vy.

Cena psa

Téměř každého zajímá, kolik ho pejsek bude stát. Pořizovací cena psa není jediný výdaj, který budete muset řešit a není to ani zdaleka výdaj nejmenší. Pokud chcete, aby byl pes zdravý, neměl problémy se srstí, chrupem, klouby, nebo třeba zažíváním, musí dostávat kvalitní stravu. Agility Je to stejné jako u lidí, jen lidé si snáze řeknou, že je něco trápí. Psovi budete jistě kupovat hračky a pelíšek, pravidelně s ním chodit na očkování a i ta psí známka něco stojí. A třeba se i rozhodnete se psem pro nějaký sport. To vše jsou výdaje, pokud nikdy nenastane žádný problém, žel i úrazy se stávají a je třeba se zamyslet, zda i pak bych měl peníze na případnou veterinární péči. Nic není zadarmo a i darovaný pejsek znamená výdaje.

Kde psa vybírat

Nyní se dostáváme k tomu, odkud si pejska vezmeme. Někdo volí nalezence z útulku, což je chválihodné, neb je mnoho pejsků, kteří nemají žádného pána. Bohužel tím kupujeme zajíce v pytli. Nikdo neví, co je vlastně pes zač, jak s ním bylo zacházeno a co všechno se mu mohlo stát, než se do útulku dostal. Nevíme, zda prodělal nějaké nemoci či úrazy. Nevíme, kdo byli jeho rodiče, jakou měli povahu ani co byli vlastně za rasu. Vlastně celý odstavec o rasách a jejich předpokladech můžem škrtnout, protože o psu nevíme nic. Vzít si pejska z útulku, či jiného nalezence bych proto doporučil jen lidem, kteří už mají zkušenosti s výchovou, či převýchovou psů.

Průkaz původu či rodokmen

Krmení, hračky a další - tohle jsem si vysoutěžil sám! Průkaz původu psa nám říká, kdo byli jeho rodiče a že byli zdrávi alespoň do té míry, aby byly schváleni pro chov. Průkaz původu neznamená, že se psem musíte chodit na výstavy, či kamkoliv. Je to doklad o tom, že kupujete skutečně psa plemene, které je chovatelem inzerováno a že máte možnost zjistit, kdo byli rodiče. Je to jediný možný doklad o tom, že kupujete psa, kterého jste chtěli.

Štěňata bez PP a podobně

Toto je skutečně nejhorší varianta pořízení psa. Jak se stane, že se někomu narodí šťěňata, kterým není možné vystavit průkaz původu? Možností je několik.

A) Majitel neuhlídal fenu v době hárání (což je zhruba 8 dní do roka) a nejspíš ani neví, jaký pes fenu přiskočil. Ukazuje to na nezodpovědnost majitele, ale je to ještě ta z lepších možností. Nevíte tedy nic o druhém rodiči pejska (fenu vám snad majitel ukáže) a nevíte, co ze štěněte vyroste. Je to identická situace, jako brát si štěně z útulku. Majitel feny by si měl v tomto případě sypat popel na hlavu nad svojí nezodpovědností. Chtít peníze za takové štěně je pak jen čirá drzost a snaha vydělat na vlastní chybě.

zdroj: http://www.stop-mnozitelum.cz B) Majitel (množitel) záměrně nechal přiskočit fenu, která nebyla vhodná pro chov. Nejčastěji opět psem, který nebyl vhodný pro chov a kdo ví, zda byl vůbec téhož plemene. Snad nejhorší varianta, popisovaná jako takzvané množírny psů a množitelé. Cílem těchto lidí je vydělat maximum peněz bez ohledu na týrání zvířat. Rodiče štěňat v tomto případě nebyli posouzeni jako vhodní pro chov (ačkoliv sami mohou mít průkaz původu) a už to by vás mělo varovat. Znamená to, že mohou mít závažné dědičné nemoci, vady kloubů, nevhodnou povahu (agresivita). Jednoduše že nesplňují, co se od dané rasy očekává. Feny v takovýchto množírnách mají často štěňata dvakrát do roka a to od jejich pohlavní dospělosti do brzké smrti. Nepodporujte, prosím, takové věci.


Neexistují nadpočetná štěňata. Pokud jsou chovní jak fena, tak pes, pokud je podaný krycí list a další formality, mají všechna štěňata průkaz původu. Nikdy ne jen některá. Toto platí již mnoho let a kdokoliv se vám bude snažit prodat ,,nadpočetné štěňě", lže vám.

Chovatelé a o co se zajímat

Socializace štěňat Každý dobrý chovatel rád vidí zájem o svá štěňata a umožní vám přijít se nezávazně na štěňata podívat. Nikdy se nenechte přemluvit na zálohu na štěně. Pro slušného chovatele je důležité dát štěně do dobrých rukou, ne ho prodat za každou cenu. Žádný slušný chovatel nechce, aby se jeho štěně dostalo do útulku. Ti nejpečlivější si dokonce v kupní smlouvě vymiňují možnost psa odkoupit zpět v případě problému. Nekupujte zajíce v pytli. Prohlédněte si matku štěňat, sledujte jak se sama chová. Nechte si ukázat otce alespoň na fotkách. Chovatel často jede za vhodným psem do ciziny a těžko vám ho tedy přivede ukázat. Zjišťujte na co jsou rodiče štěňat vyšetřeni a předem si zjistěte jaké dědičné poruchy se u plemene sledují. Viz třeba dysplazie kyčelního kloubu. Zjišťujte kde štěňata vyrůstají a zda se učí žít ve smečce mezi dospělými psy. Štěně, které není zvyklé na velké psy a neví, jak se k nim chovat, mívá v dospělosti problémy. Zeptejte se na krmení a jaké očkování mají štěňata za sebou. Zkrátka se ptejte a ptejte. Pokud vám chovatel nechce něco ukázat, například fenu, nebo kde štěňata vyrůstají, nejspíš má důvod, proč nechce, abyste to viděli. Nikdy nekupujte štěně mezi dveřmi, či jinde, než kde jsou odchovávána.

Cílem každého dobrého chovatele by mělo být odchovat po všech stránkách co možná nejlepší štěňata. Tomuto chovatel podřizuje značnou část svého času a peněz. Pokud se chce chovatel pyšnit opravdu těmi nejlepšími odchovy, nelze na tom finančně vydělat. Jediným ziskem dobrého chovatele je vědomí, že to dělá dobře.